Dzisiaj jest: 24 Październik 2017        Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

Warsztaty "Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0"
w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach

21.09.2017

W deszczowy wtorek 21.09.2017 roku w naszej Bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach pt. „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0” realizowane przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” z Krakowa w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa”.
W warsztatach prowadzonych przez Ernestę Miłkowską i Kamila Reichela ze Stowarzyszenia „Meritum” wzięły udział dwie grupy, młodsza – dzieci do 12 r.ż. i starsza dla młodzieży powyżej 13 r. ż.
Działania warsztatowe rozpoczęły się od wspólnego czytania fragmentu tekstu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Tu należało wsłuchać się w tekst, pobudzić wyobraźnię, by móc w myślach stać się częścią kosmosu, bo właśnie tam autor przeniósł baśniowy świat, w którym bohaterami nie są księżniczki lub rycerze ale roboty. Uczestnicy chętnie słuchali historii o podboju Kryonidów – ludu, który żył w wielkim mrozie i bez słońca. Ich planetę próbowało podbić trzech elektrycerzy: Mosiężny, Żelazny i Kwarcowy.
Po przeczytaniu fragmentu, dzieci i młodzież miały za zadanie skonstruować scenografię. I tu pomysłom nie było końca. Używając farb, kredek, brokatu i kolorowego papieru, nawet najmłodsi uczestnicy chętnie tworzyli baśniowy świat i jego bohaterów. Powstała pomysłowa scenografia i niekonwencjonalne stroje bohaterów. Biblioteka zamieniła się w zamarzniętą planetę pełną lodowych gór i miast, zaś po bibliotece przemieszczali się elektrycerze i stworzone maszyny.
Ogromny entuzjazm wzbudziły roboty Lego Mindstorms, które były modyfikowane przez uczestników warsztatów. Wszystkim przydzielone zostały zadania, by móc nakręcić krótki film przy scenografii stworzonej przez dzieci i młodzież. Wielokrotnie słychać było „cięcie” i „akcja”, jednak ostatecznie mieliśmy prezentację wspaniałych przedstawień stworzonych przez uczestników. Nastąpił upragniony ostatni filmowy klaps i zasłużone brawa!
Zmagania uczestników warsztatów zarówno z tekstem oraz ze scenografią można zobaczyć poniżej.

2011 Warsztaty "Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0" w PiGBP w Jerzmanowicach 21.09.2017.