Dzisiaj jest: 16 Sierpień 2018        Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Relacja z Nocy Bibliotek 2018
9.06.2018

W upalną sobotę 9 czerwca 2018 Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, razem z ponad 1850 bibliotekami w całej Polsce. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało „Rzeczpospoczyta”.
Każdy mały i duży uczestnik naszego barwnego spotkania mógł się aktywnie włączyć w liczne atrakcje twórczo przygotowane przez zespół bibliotekarzy.
Wiedząc, że czeka nas gra terenowa „Komendant Wolnej Polski”, rozpoczęliśmy od stworzenia sobie sprzętu poszukiwawczego – lornetek. Po chwili każdy uczestnik zabawy wyposażony w kolorowe lornetki był gotowy do manewrów poszukiwawczych, ale najpierw….ktoś lub coś musiał nas wprawić w ruch i tradycyjnie zrobiła to „LOKOMOTYWA” – znany i lubiany wiersz Juliana Tuwima :) tym razem wspólnie ją stworzyliśmy i ożywiliśmy wprowadzając się w przyjazną atmosferę gry terenowej.
Tematem gry było bliższe poznanie osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najpierw każda z grup musiała odbyć „gazetowy wyścig” aby poznać swoją tajemniczą mapę obrazującą miejsce zagubienia jednego z przedmiotów. Rozpoczęła się prawdziwa frajda dla poszukiwaczy przygód – poszukiwanie po zakamarkach biblioteki i nie tylko … jednak odnalezienie tajemniczych przedmiotów jeszcze nie wytłumaczyło wszystkiego. Po chwili dowiedzieliśmy się, że każdy z przedmiotów symbolizował inną tajemnicę naszego polskiego bohatera, barwnie opisaną w książce Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby pt. Marszałek Józef Piłsudski. Grupy zapoznawały się z adekwatnym fragmentem książki, a następnie przedstawiali swoją „tajemnicę” i dzielili się wiedzą z przeczytanego tekstu. Po zakończeniu przygody z historiami z życia Marszałka pozostaliśmy w klimacie tajemniczości podczas zabawy w rozszyfrowywanie hasła zapisanego Alfabetem Morse’a. Dzieci wraz z dorosłymi z zaangażowaniem podjęli się łamania szyfru… Wszystkim uczestnikom dziękujemy za otwartość, zaangażowanie oraz poświęcony czas. Podczas pomysłowych zabaw i zadań zgłębialiśmy swoja wiedzę z zakresu historii Polski oraz dowiedzieliśmy się, jak ważnym wydarzeniem dla przyszłości Polski było odzyskanie niepodległości.

Po chwili oddechu czekały nas nowe aktywności i przygody w świecie komiksu. Dla uczestników NOCY BIBLIOTEK zostały przeprowadzone przez Panią Kingę Zając współpracującą z Wydawnictwem ZNAK warsztaty dotyczące rysowania i historii komiksu na podstawie  książki Roberta Trojanowskiego, Piotra Kasińskiego pt. „Zrób sobie komiks”. 2 książki wraz z zakładkami oraz tatuażami otrzymaliśmy bezpłatnie z Wydawnictwa ZNAK, za co serdecznie dziękujemy. Bohaterzy książki: Pik i Robi z tajnej organizacji –Ministerstwa Komiksu – w dowcipny sposób przybliżali podstawy rysowania komiksów: od stworzenia bohatera komiksu, dopisania mu emocji – co ma wymalowane na twarzy, co mu chodzi po głowie, a może i burczy w brzuchu…i jeszcze paru komiksowych sztuczek!
Naszemu spotkaniu towarzyszyły Warsztaty bibułkarskie – tworzenia przepięknych kwiatów z bibuły, które tradycyjne prowadziła Pani Maria Szlachetka, której serdecznie dziękujemy.
Chwila ruchu na świeżym powietrzu przepełniona najróżniejszymi aktywnościami, konkurencjami, wyzwaniami i możliwościami do sprawdzenia samych siebie przysporzyła kolejną porcję wrażeń, okrzyków radości i miłych zaskoczeń. Wielką frajdą okazały się ogromne bańki, które każdy ochotnik sam mógł spróbować tworzyć i…… zbijać.
Po harcach na zewnątrz biblioteki wróciliśmy na poczęstunek i regenerację sił. Następnie przyszedł czas na biblioteczne kino! Tegoroczną Noc Bibliotek zakończyła emisja filmu dla dzieci „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.
Cieszymy się, że zdecydowaliście się spędzić z nami sobotni wieczór.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w Nocy Bibliotek i zaangażowały się w jej organizację.
Do zobaczenia w bibliotece :)

2011 Noc Bibliotek 9.06.2018.