Dzisiaj jest: 26 Marzec 2019        Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Podkrakowski Salon Sztuki
„Znane i nieznane wydarzenia z dziejów kościoła i kaplicy w Jerzmanowicach”
spotkanie z Kazimierzem Tomczykiem
11.03.2019

Podkrakowski Salon Sztuki tym razem gościł lokalnego historyka, Pana Kazimierza Tomczyka, autora 7 publikacji dotyczących naszej małej ojczyzny:

2017 - "Ocalić od zapomnienia. Przeginia na dawnej i współczesnej fotografii"
2015 - "Dzieje wsi i parafii Sąspów"
2014 - „Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach”
2008 - "Dzieje wsi i parafii Przeginia"
2004 - "Dzieje wsi i parafii Szklary"
2002 - "Dzieje wsi Czubrowice"
2000 - "Dzieje wsi i parafii Racławice".

Podczas poniedziałkowego spotkania, w którym uczestniczył Pan wójt Tomasz Gwizdała, Pan sołtys Stanisław Szlachta oraz przybyli mieszkańcy, Pana Kazimierz Tomczyk przedstawił zebrane i opracowane przez siebie materiały dotyczące wydarzeń z dziejów kościoła i kaplicy w Jerzmanowicach. Zaprezentowane treści były efektem rozpoczętych przez Pana Kazimierza prac nad książką poświęcą dziejom wsi i parafii Jerzmanowice.  Poznane fakty z trudnej historii kościoła i kaplicy w Jerzmanowicach przywołały w uczestnikach spotkania wiele wspomnień oraz wzbudziły żywe i emocjonalne reakcje.

Przypominamy krótko sylwetkę Pana Kazimierza Tomczyka, mieszkańca Racławic. Studia ukończył na wydziale historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej, w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Później pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”, gdzie osiągnął wiek emerytalny i obecnie kontynuuje prace nad opisywaniem lokalnej historii poszczególnych miejscowości.
Materiały do swoich prac zbiera w różnych archiwach np. w Kurii Krakowskiej,  w Kurii Kieleckiej, Kurii Sosnowieckiej, w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i wielu innych, w tym w archiwach parafialnych.

Przypominamy, że Pan Tomczyk założył stronę na facebooku: https://www.facebook.com/dziejewsijerzmanowice/ na której prezentuje zdjęcia i dokumenty poświęcone miejscowości Jerzmanowice.

Już wkrótce planujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach z Panem Kazimierzem Tomczykiem. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z autorem w sprawie ważnych dokumentów, starych zdjęć i innych ciekawych materiałów, które często posiadamy w naszych domach.

Zdjęcia: Adam Szafraniec

2011 PSS - Spotkanie z Kazimierzem Tomczykiem 11.03.2019.